V letu 2022 smo bili izbrani na “Javnem razpisu Mestne občine Koper za sofinanciranje programov v vrtcih in šolah v mestni občini Koper namenjenih preprečevanju in reševanju socialnih stisk, posledic epidemije nalezljive bolezni Covid-19 v letu 2022”, kjer smo kot partner skupaj s Centrom za psihoterapijo in psihosocialno pomoč Koper prijavili “Preventivne delavnice na temo preprečevanja samopoškodovalnega in samomorilnega vedenja otrok in mladostnikov”.
Spodaj vam navajamo vse podrobnosti o izvajanju projekta. Delavnice naj bi obsegale od 5-12 udeležencev in bi trajale max 90. minut oziroma dve pedagoški uri, po potrebi jih lahko prilagodimo tudi v eno šolsko uro, želeli bi pa izvesti več srečanj. Vljudno vas naprošamo, da informacije delite z vsemi, ki bi jih utegnile delavnice zanimati.
Samopoškodovalno vedenje otrok in mladostnikov je v porastu. V Sloveniji naj bi na tak način na pomoč klical kar vsak 12. mladostnik. To sta kar dva učenca v vsakem razredu. Občutek strahu in sramu pa jim preprečujeta, da bi o tem spregovorili. Tako lahko samopoškodovanje traja tudi več let, ne da bi kdorkoli opazil.
Podobno je tudi s samomorilnostjo, kjer velja da to ni enkratni dogodek, ampak dejanje, ki ima vzroke in posledice v nekem delja časa trajajočem procesu, podobnemu bolezni. Ta proces se seveda da spremljati, če je dovolj zgodaj odkrit. Intervencije in različne oblike pomoči v zgodnji fazi so zato zelo dobrodošle, saj lahko bistveno pripomorejo k izboljšanju duševnega zdravja mladih.
Za mladostnike, ki se samopoškodujejo ali celo razmišljajo o samomoru je značilno, da ne znajo dobro regulirati stresnih občutkov, svoje agresivne impulze pa usmerjajo vase. Mnogi so verjetno boleče izkušnje iz preteklosti in travme, zaradi občutkov krivde, frustracij ali neznosne napetosti usmerili navznoter. To se lahko kaže tudi kot otopelost, odtujenost od samega sebe in nezmožnost odreagirati konstruktivno v stresni situaciji.
S preventivnimi delavnicami želimo o tej tematiki ozavestiti čim večje število otrok in mladostnikov ter spodbuditi izražanje misli, občutkov in čustev na to temo. Poudariti želimo, da je izražanje čustev in stisk pomembno, spodbuditi tudi razmišljanje, da je v taki situaciji pomembno poiskati pomoč zase ali dati informacijo nekomu za katerega vedo, da je v stiski. Poleg skupinskih preventivnih delavnic želimo otrokom in mladostnikom ponuditi tudi možnost individualne pomoči v obliki najmanj 4 srečanj z mislijo, da bi nekoč bilo dobro tudi oblikovati terapevtske skupine za mlade. Izhajamo namreč iz teze, da pravočasno prepoznavanje in ustrezen psihoterapevtski pristop zmanjšujeta potrebo po samopoškodovanju, to pa lahko bistveno zmanjša trend samopoškodovanja in tragedije samomorilnosti med mladimi.